O TÝMU

I. Když se řekne GULO

Jsme airsoftová skupina, která se zabývá činností armádních jednotek Východní Evropy. Na tomto východním poli však nereprezentujeme žádnou konkrétní jednotku a kopeme tak říkajíc sami za sebe. Využili jsme totiž svoji kreativitu a své znalosti a založili jsme si vlastní jednotku - GULO BATTLE GROUP.

Ty si teď možná řekneš něco jako: 

 "Aha, takže kluci nemají prachy na pořádný ruský reenacting a tak si místo toho vytvořili nějaký svůj vlastní bordel!".

Ono je to s námi ale trochu složitější a hlavně úplně jiné, než bys na první pohled řekl. 

Rádi ti to vysvětlíme.  

II. Proč jsme zvolili vlastní projekt? 


Proč neděláme raději reen? A co si pod tím vlastně představit? Otázky, samé otázky,... takže všechno postupně.

Jde nám především o tři jednoduché věci:

1. Vytvořit originální koncepci 

Ozbrojené složky reálného světa nabízí ohromné množství různých možností, přesto se však na airsoftové scéně jede jedno a to samé pořád dokola.

Potkáváš kluky s Brenem nebo Kosou z řad jednotek AČR, kteří si nudné chvíle na patrolách někdy rádi obohatí sběrem hub.

Velmi dobře znáš všechny ty tacticool boys reprezentující US jednotky, u kterých v poslední době frčí móda mít co nejmenší nosič plátů na co největším hrudníku...

Občas potkáš naše kropenaté sousedy z BW jednotek, kterým jeden z našich velitelů tajně závidí jejich platformu G3 útočných pušek.

Tu a tam zahlídneš naše ruské bratry ve zbrani v těch jejich uniformách a výstroji, která je pro tebe, jak sibiřská vesnice. A možná se i čas od času zamyslíš nad tím, proč tvoje upgradovaná M4 nepodává takový výkon jako ty otřesné a neohrabané kalachy...

No a do toho potkáváš další zástupy lidí, kteří sice "nejedou žádnou konkrétní armádu ani jednotku", jejich kreativita se však zasekla někde u Multicamu.

Vzácně se pak na bojišti setkáš také s jednotkou, která se sem dostala trhlinou z časoprostoru, kterou omylem prošla někde ve Vietnamu nebo poblíž Berlína.

No a pokud už to děláš delší dobu a máš v sobě zakořeněnou jistou airsoftovou aroganci, docela určitě pak znáš takové ty jednotlivce nebo celé jednotky, které tě občas nutí k zamyšlení, jestli by ses na ten airsoft už raději neměl vykašlat...

No vidíš, my všechny tyhle typy jednotek známe taky a proto jsme se rozhodli, že půjdeme vlastní a originální cestou, kterou na naší scéně moc lidí ještě nezná. 

2. Být originální, ale zůstat použitelní

Být originální by také mohlo znamenat, že bychom klidně mohli dělat tým SG-1 z Hvězdné brány, ale to už by byl moc velký bordel i nás. Vhodného adepta na pozici Teal'ca bychom u nás určitě měli, ale jak bychom v airsoftu imitovali tyčové zbraně a kdo by nám jezdil na OpFor? A vzali by nás na Protectoru jako ISAF?

Naše originalita proto dostala jistá pravidla a mantinely použitelnosti. Držíme se proto lehce při zemi, abychom svůj projekt byli schopni namontovat do reálných měřítek a využít plně toho, co nám airsoftová scéna nabízí.

A hlavně pak svoji jednotku obhájili i v případě, že bys byl hnidopich a zeptal se nás, zda by něco takového mohlo existovat i v reálu (mohlo a existuje, k tomu se dostaneme níže...). 

3. Edukační a další vyšší důvody...?

...nebo jak to vlastně nazvat? Patříme mezi ty jedince, kteří si rádi rozšiřují obzory o novou problematiku a s touto problematikou jsme pak připraveni seznámit i tebe, případně klidně celou airsoftovou scénu za předpokladu, že budou někteří méně střílet a více přemýšlet.

V neposlední řadě neseme s sebou také určitý odkaz a respekt k jednotkám tohoto typu, o kterých toho sice není známo úplně málo, pokud člověk ví, kde a jak hledat - je však málo těch, které to zajímá. 

III. Made in Východní Evropa

 ... a to hlavně s důrazem na kvalitu výroby! 

Už ses teda dozvěděl, že to děláme s důrazem na originalitu. Děláme to však také kvalitně? To záleží, jak to bereš a co si představíš pod pojmem MilSim? My osobně jsme zažili různé druhy MilSim.    

Známe jednotky, kteří si potrpí na nákup originálních součástí výstroje za desítky tisíc - ty samé reenactory pak vidíš o pár hodin později zuřivě balit svou výstroj zpět do auta, protože začalo pršet a oni mají přece ten drahý gear.

Nebo jednotky, které tě nakrmí buzerací a vojenskou příručkou. Až máš z toho noční můry, ve kterých kopeš svou malou lopatkou okopy tak velké, jako je ego tvého velícího a vzápětí se ztrácíš s poručíkem, který si koupil nový kompas.     

Nebo naše nejoblíbenější MilSim jednotky, které sice při kontaktu nerozvinou svou palebnou linii a vlastně ani nevědí, co si mají počít, za to však své mezery v praktických dovednostech kompenzují počtem svých životů.  

Co se našeho pojetí týče, nejsme určitě jen parta kluků, co si jde jen tak zakropit do lesa nebo na hřiště. Máme určitý koncept, kvalitu výstroje i výzbroje a držíme se reálně používané taktiky. To vše s praktickou aplikací na měřítka airsoftu. V neposlední řadě patří k našemu MilSim také určitá zábava - pokud by naše mozky byly zelené a gumové, neplýtváme svým potenciálem na airsoft, ale na svou kariéru v profesionální armádě.

Jo a naše velení si své ego a ctižádost také šetří pro svůj osobní nebo profesní život - ne pro naše mužstvo. Na druhé straně tyto řádky píše jeden z velitelů, tak může v tomto bodě tak trochu kecat...  

IV. GULO v praxi 

Tak schválně - říkají ti něco názvy jednotek jako Wagner Group nebo Slavnik Corps?  

Proč se ptáme? Jedná se totiž o naši předlohu... 

Jak už jsme zmínili, naše zaměření je směrem k Východní Evropě. Nesoustředíme se však na běžnou řadovou armádu, svou inspiraci jsme našli u jednotek z řad soukromého ozbrojeného sektoru.  

Děláme tedy jednotky, které možná obecně znáš pod označením PMC - jinými slovy jsme žoldáci.

Stejně jako naše předloha, sdružujeme v naší skupině ex-příslušníky z řad armád Východní Evropy a využíváme výzbroj, výstroj i taktiku těchto jednotek. V akci tedy vypadáme velmi podobně jako armádní jednotky a i v reálném konfliktu bychom byly od řadových armádních jednotek jen obtížně rozeznatelní. 

Rozdílem je pouze to, že nereprezentujeme vlajku žádného státu - naši členové jsou profesionální kontraktoři.

Pokud tě tedy zajímá ruská armáda, případně i jiné východní jednotky, máme ti rozhodně co nabídnout a přijdeš si u nás na své.

S určitostí dále můžeme říct, že se to s airsoftem a naší jednotkou myslíme hodně vážně a pokud už něco děláme, děláme to pořádně. 

U mnohých z nás airsoft přerostl v jakýsi životní styl a hlavní hobby a celá tahle military zábava si našla cestu do nejrůznějších zákoutí našich životů - přes hlubší zájem o zdravovědu, sebeobranu, fyzický trénink nebo "ostrou" střelnici...

V neposlední řadě se u nás airsoft prolíná i do osobní roviny a nejsme jen spoluhráči z týmu. 

V. Historie

...a k tomu trochu té současnosti. 

Listopad roku 2018 - to je pro nás okamžik, kdy skupina spatřila světlo světa. Na airsoftové scéně jsme se tak objevili sice teprve nedávno. Jako jednotlivci však už máme něco za sebou...

Zkušenost je pak znát hlavně u velitelské sekce týmu a jedná se o lidi, kteří ti rozhodně mají co nabídnout a předat - kupříkladu jeden z velitelů se na airsoftové scéně pohybuje již od roku 1998. 

Další z velitelů má za sebou 12 let aktivního hraní a předtím již stál u zrodu a velení jednoho týmu, který se na scéně pohybuje dodnes (Black Wolves Praha). 

Poslední z řad velení má za sebou 10 let.

Všechny své zkušenosti rozhodně hodláme využít v praxi a vytvořit tým, o kterém bude slyšet.

A že se nám to zatím docela daří...

Rok 2019 jsme využili naplno a nepodařilo se nám jen založit funkční skupinu. Máme za sebou první výsledky a rozhodně se máme čím chlubit. Za zmínku stojí například náš přímý podíl na velení ISAF během akce Lizzard 2019 nebo naše spolupráce s aliancí SAVE.

Rozhodně však máme před sebou ještě kus práce.  

V neposlední řadě bychom pak rádi zmínili, že v současné době máme stále podstav lidí a sháníme proto do našich řad nové tváře. A třeba to budeš právě ty, kdo s námi vyrazí do další akce!